باشگاه پولسازان

مدیریت پول

مدیریت پول

چند تا مثال می زنم تا بیشتر با دارایی و بهدی آشنا بشید :
۱-
خونه بنظر شما داراییه یا بدهی ؟ بله خونه بدهی ( البته خونه ای که دراون زندگی می کنید ) چون فقط خرج روی دست شما میزاره از استهلاک و پول آب وبرق گرفته تا وامی که بخاطرش گرفتید .
۲- اوراق قرضه چطور ؟ اوراق قرضه داراییه . به همون دلیل ساده چون پول رو به جیب ما میفرسته

۳- خودتون چطور ؟ شما دارایی هستید یا بدهی ؟ شما هرو مورد را شامل میشوید . شما دارایی هستید چون پول را به جیبتان می فرستید و از طرفی بدهی هستید چون از جیبتان پول خارج می کند .
خب حالا که دارایی و بدهیی رو شناختید فقط یک وظیفه دارید اونم اینه که تا میتونید به لیست دارایی هاتون اضافه کنید و از لیست بدهی هاتون کم کنید . بازم براتون مثال می زنم . مثلا شما یه خونه وام دار پنجاه متری دارید با وام ماهی دویست هزار تومان و حالا به آخرین قسط بانک رسیدید . شما چه تصمیمی می گیرید ؟ اکثر افراد در این شرایط میرن یه وام دوباره می گیرن وسعی می کنن یه خونه بزرگتر بخرن . شما اگه این کارو بکنید چی دارید ؟ من می گم شما یه خونه هفتاد متری دارید با ایندفعه ماهی سیصد هزار تومان قسط وام که تا حداقل ۵ سال هم ادامه داره . اگه به این شکل بخواین تصمیم بگیرید . نهایتا بعد از سی سال کار وقتی بازنشسته میشید چی دارید ؟ من می گم شما یه خونه دویست متری دارید که تا ۳ الی ۴ سال بعد از بازنشستگی تون هم باید قسط شو بدید . حالا بیایید کاری رو انجام بدید که من می گم : برید آخرین قسط خونتون رو هم پرداخت کنید و در همون خونه پنجاه متری به زندگی تون ادامه بدید . حالا شما تا ماه پیشدویست هزار تومان قسط می دادید و اگه اون تصمیم احمقانه رو گرفته بودید الان باید ماهیسیصد هزار تومان پرداخت می کردید و این یعنی فشار بیشتر به زندگی و خانواده . ولی الان فقط کافیه ماهیصد هزار تومان سرمایه گذاری کنید . حالا شما ماهانه صد هزار تومان بیشتر خرج زندگی خود می کنید  یعنی زندگی راحت تر . و از طرفی ماهانه صد هزار تومان را با عشق و علاقه پس انداز کنید .
حالا این دو حالت رو با هم مقایسه می کنیم :

حالت اول : شما در یک خانه هفتاد متری زندگی می کنید و ماهی سیصد هزار تومان قسط می پردازید . مخارج حاشیهای خانه هم بیشتر شده و شما به خیال خودتان هیچ دارایی دیگری بجز خانه تان ندارید . و البته قرار نیست از هیچ کجای دیگر پول وارد جیب شما بشود . ( در واقع بدهی شما زیاد تر شده و زندگی نیز سختتر )
حالت دوم : شما در همان خانه ۵۰ متری خود مانده اید ماهانه دویست هزار تومان پول اضافه دارید که صد هزار تومان آن را سرمایه گذاری کرده اید و صد هزار تومان نیز خرج زندگی خود می کنید .
در حالت اول ضمن اینکه شما بدهی خود را زیاد تر کرده اید زندگی خود را نیز سخت تر کرده اید . ولی درحالت دوم علاوه بر اینکه به دارایی های شما افزوده شده است زندگی راحت تری نیز خواهید داشت .

کدام بهتر است ؟
البته با ماهانه صد هزار تومان سرمایه گذاری ( نه پس انداز ) مطمئن باشید بعد از ۵ سال به همان خانه دویست متری هم خواهید رسید . بدون درد و خونریزی .